Przeoraty w Polsce
Przeoraty są regionalnymi oddziałami Orderu Świętego Stanisława, które działają na obszarze całej Polski, realizując misję stowarzyszenia oraz wspierając inicjatywy charytatywne. Każdy z przeoratów odpowiada za swoją działalność w określonym regionie, angażując się w lokalne projekty, organizując uroczystości i inwestytury oraz pomagając osobom potrzebującym. Przeorzy, mianowani przez Wielkiego Mistrza, są odpowiedzialni za koordynację działań w swoich regionach, współpracę z Komandoriami oraz realizację celów Orderu.
W Polsce funkcjonuje kilka Przeoratów, z których każdy ma swoją unikalną historię oraz osiągnięcia w zakresie pomocy charytatywnej i działalności społecznej. Działalność Przeoratów obejmuje organizację wydarzeń, takich jak inwestytury, wsparcie dla lokalnych hospicjów, ośrodków opieki, a także pomoc dla osób w trudnej sytuacji życiowej.
Zapraszamy do zapoznania się z działalnością poszczególnych Przeoratów, które od lat aktywnie angażują się w niesienie pomocy na terenie całego kraju.
Przeorat Małopolski jest wiodącym oddziałem Polskiego Związku Kawalerów Orderu Świętego Stanisława, obejmuje obszary obecnych województw: małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Kadra obecnego Przeoratu Małopolskiego wywodzi się z Komandorii Krakowskiej powołanej w grudniu 1997 roku, której przewodniczył z wyboru do maja 2000 roku komandor kaw. Marek Sosenko GCSiS, a następnie przewodniczył jej komandor jednocześnie przeor małopolski kawaler Bohdan Mielowski GCStS, pełniąc tą funkcję do 2004 roku kiedy to przeszedł w stan spoczynku.
Od 2024r Przeorem Małopolskim został Kaw. Jacek Żyrkowski GCCStS który załatwił z Ks.Kard. Franciszkiem Macharskim zgodę na udział Kawalerów i Dam Orderu w dorocznej Procesji Św. Stanisława z Wawelu na Skałkę w której uczestniczą nieprzerwanie od 2005r.
Kadra Przeoratu jest bardzo zaangażowana w realizacje celów Orderu. Dzięki doświadczeniu życiowemu oraz wykształceniu dokonała wielu udanych i znaczących przedsięwzięć organizacyjnych w swoim środowisku oraz w niesieniu pomocy charytatywnej potrzebującym. Pomogła również w działalności kolejno powoływanym komandoriom i przeoratom w Polsce.
Do znaczących osiągnięć Przeoratu Małopolskiego należy zaliczyć:
- Zorganizowanie inwestytury w dniach 7-8 maja w 1999 roku w Szczepanowie i Krakowie.
- Odtworzenie i wykonanie repliki królewskiego ceremonialnego miecza służącego w kolejnych inwestyturach do pasowania Kawalerów Orderu.
- Wydanie pięciu numerów „Biuletynu Kawalerów i Dam Orderu”, informujących o działalności, problemach i osiągnięciach środowiska Kawalerów i Dam Orderu w Polsce.
- Funkcjonowanie Polskiego Ośrodka Heraldycznego w Krakowie oraz działalność Kolegium Heraldycznego;
- zbiórka pieniędzy w 1997 roku na pomoc powodzianom z regionu śląskiego,
- comiesięczna zbiórka pieniędzy w latach 1998-1999 na potrzeby przewlekle chorych w Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie – Nowej Hucie,
- zbiórka pieniędzy w roku 1998 na pomoc dla bezdomnych podopiecznych Domu Świętego Alberta przy ul. Krakowskiej w Krakowie,
- zbiórka pieniędzy prowadzona wraz z Komandorią Zagłębiowską w 1998 roku na pomoc dzieciom niepełnosprawnym w Będzinie,
- zbiórka pieniędzy w roku 1999 na posiłki dla bezdomnych wydawane przez „Fundację Brata Alberta” w Krakowie,
- wpłata darowizny w roku 1999 na potrzeby „Domu Polonii” przy Rynku Głównym w Krakowie,
- wykup cegiełek przez Kawalerów i Damy Orderu z Komandorii Krakowskiej w roku 1999 na potrzeby „Domu Dobroczynności” w Częstochowie udzielającego pomocy bezdomnym matkom i ich dzieciom,
- zbiórka książek, sprzętu audiowizualnego, trwalej żywności i pieniędzy dla Polaków mieszkających obecnie na Ukrainie, Białorusi i na Litwie za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” przeprowadzona w latach 1998-2000,
- zaprojektowanie tablicy darczyńców w Kałkowie – Godowie odsłoniętej l. X. 2001 r. i częściowe jej sfinansowanie.
Od wielu lat wspieramy dzieci niepełnosprawne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 4 w Krakowie dofinansowując wyjazdy rehabilitacyjne i fundując paczki mikołajowe. Cały czas wspieramy też Hospicjum i. Św. Łazarza w Krakowie oraz Hospicja w Kałkowie Godowie.
Uroczyste Inwestytury Przeoratu są organizowane w Bazylice O.O. Paulinów na Krakowskiej Skałce gdzie zginął męczeńsko Święty Stanisław BM.
Obejmuje północną część województwa Śląskiego (dawniej Częstochowskie) i województwo Świętokrzyskie z siedzibą w Częstochowie.
Wywodzi się z Komandorii Świętokrzyskiej, od początku powołania kierowanej przez komandora kawalera Marka Durlika-Sułkowskiego GCStS, który jednocześnie od lat był członkiem Kapituły Polskiej Orderu Świętego Stanisława.
Obecnie Obecnie Przeorem Staropolskim jest Kaw. Marian Kasprzak GCCStS W 2001 roku kawalerowie komandorii postanowili objąć ciągłą pomocą finansową Ośrodek Opieki dla najbardziej potrzebujących przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie— Godowie na Kielecczyźnie. Założycielem tego ośrodka, jego opiekunem i zarazem Kustoszem Sanktuarium jest ksiądz Kanonik Czesław Wala CSStS. Komandoria Świętokrzyska wystąpiła z apelem do wszystkich kawalerów i dam Orderu Świętego Stanisława w Polsce o wsparcie tej pięknej inicjatywy charytatywnej. Niesienie ciągłej pomocy finansowej Ośrodkowi Opieki w Kałkowie — Godowie liczącemu 350 podopiecznych, może stać się w ciągu najbliższych lat centralną akcją charytatywną kawalerów i dam jak niegdyś wspieranie przez naszych przodków pensjonariuszy Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie. Golgota w Kałkowie — Godowie, budynek w kształcie zamku z czerwonej cegły z licznymi salami poświęconymi martyrologii narodu polskiego na przestrzeni ostatnich 135 lat.
Przeorat Mazowiecki obejmuje obszary obecnych województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Przeorat Mazowiecki powołany początkowo jako Komandoria w dniu 11 listopada 1999 roku z siedzibą w Warszawie, wywodzi swoje początki od działalności kawalerów i dam orderu, która to społeczność zorganizowała w maju i listopadzie 1995 roku inwestytury w Warszawie.
Jako pierwszy Przeoratowi Mazowieckiemu przewodniczył z wyboru kawaler Orland hr. Machnikowski GC StS, następnie Prof. Jerzy Kotowicz GCStS i płk. Andrzej Szkoda GCStS. Obecnym Przeorem jest kaw. Zbigniew Nowak GCStS.
Przeorat należy do liczniejszych w Polsce. Posiada kadrę składającą się z osób wybitnych, wykształconych, zajmujących wysokie urzędy i funkcje w społeczeństwie. Wielu z nich często podróżuje, pracuje za granicą, posiada kontakty służbowe i prywatne z wieloma znaczącymi osobami na świecie, stąd duża zdolność tej grupy do mobilności i dynamiki działania.
Do znaczących dokonań Przeoratu Mazowieckiego w latach 2000—2003 należy zaliczyć: zorganizowanie inwestytury w dniu 26 listopada 2000 roku w Warszawie z udziałem Wielkiego Mistrza, wspieranie finansowe Fundacji Młodej Polonii, która udziela pomocy finansowej szkołom polskim w krajach Europy Wschodniej, aktywny udział kawalerów Przeoratu Mazowieckiego w inwestyturach krajowych jak: w Częstochowie w 2000 roku i Poznaniu w 2001 roku oraz w zagranicznych jak w Kijowie, Londynie i Westerloo w Belgii w 2000 roku.
Przeorat Kujawski obejmuje obszar obecnego województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą we Włocławku.
Przeorem Kujawskim została mianowana Dama Barbara Bromont Sławińska GCStS która zorganizowała kilka Inwestytur we Włocławku. Prowadzi też szeroką działalność charytatywną wspierając ludzi potrzebujących.
Przeorat Śląski obejmuje obszar obecnych województw: południowa część śląskiego, opolskie i dolnośląskie.
Przeorat Śląski skupiał kawalerów i damy orderu z Komandorii Śląskiej powołanej 20 marca 1999 roku oraz z Komandorii Zagłębiowskiej powołanej wcześniej z siedzibą w Będzinie.
Przeoratem kierował z wyboru kawaler Lech Grzybowski GCStS. Obecnie Przeorem Śląskim został Kaw. Mieczysław Kucharski GCStS który organizuje wiele działań charytatywnych na terenie Śląska.
Przeorat Wielkopolski wywodzi się z Komandorii Wielkopolskiej powstałej 1 lipca 1999 roku. Od założenia komandorii i powstania przeoratu kawalerom i damom Orderu Swiętego Stanisława przewodził przeor kawaler Tadeusz hr. Stocki GCStS. Od września 2003 r. przeorem został dr Marian Król GCCStS.
Przeorat skupia w większości przedsiębiorców, wojskowych wyższych stopni i lekarzy związanych z Akademią Medyczną w Poznaniu oraz ekonomistów z czołowych instytucji miasta Poznania i Wielkopolski. Środowisko to wyróżnia się dużą dynamiką działania i podejmowania niekonwencjonalnych przedsięwzięć organizacyjnych jaki charytatywnych.
Do znaczących osiągnięć Przeoratu Wielkopolski należy zaliczyć:
- Zorganizowanie trzech inwestytur w Poznaniu.
- Prace redakcyjne, wydawnicze i sfinansowanie wydania albumu pt. „Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława”.
- Działalność charytatywną na którą składają się: zakupienie komputera jako daru dla Wielkopolskiej Fundacji Reumatologicznej,
- udzielenie pomocy finansowej Akademii Medycznej w Poznaniu,
- udzielenie pomocy finansowej ośrodkowi rehabilitacji dzieci w Mielnicy i Fundacji „Burego Misia” wspierającej dzieci niepełnosprawne,
- pomoc dla Sanktuarium Świętego Stanisława w Pruścach,
- uczestniczenie w Akcji Charytatywnej „Miliona rupii dla Ojca Żelazka Misjonarza Werbisty z Indii”.
Przekazane środki pochodziły z przeprowadzonych zbiórek wśród kawalerów i dam orderu oraz darowizn indywidualnych darczyńców.
Dołącz do Grona Kawalerów i Dam
Wesprzyj naszą działalność charytatywną
Każda forma wsparcia naszej działalności charytatywnej jest na wagę złota. Pomóż nam kontynuować naszą misję niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Wspierając nas, przyczyniasz się do realizacji projektów, które zmieniają życie ludzi na lepsze. Dowiedz się więcej, jak możesz pomóc i skontaktuj się z nami, klikając tutaj.